Türkova 2319/5b, 149 00 Praha Chodov, Česká republika      

info@2be-group.cz  | 

© 2017 by 2be-group

OBCHODNÍK MĚSÍCE ČERVENCE

Karel Beneš

Manažer Chytré adresy v Chomutově

 

Karle odkud jsi?

“Jsem původem Chomutovák jak poleno. Mám to tady rád!!!” :-)

 

Ihned po první otázce a velmi přímočaré odpovědi jsem vytušil, že se bude jednat opět o originální a zase úplně novou osobnost v rámci interview soutěže obchodníka měsíce.

 

A nemýlil jsem se. Tentokrát jsem zavítal předat cenu do pobočky v Chomutově. Na každý rozhovor se těším, ale na tento obzvlášť. Karel Beneš otevíral nejmladší Chytrou adresu v Chomutově, což je samo o sobě velmi náročná událost, i když velmi pozitivně hodnotí pomoc ze strany 2be a kolegů manažerů. Za 4 měsíce se mu podařilo napsat třetí největší obrat v historii Chytrých adres a taktéž nejvyšší obrat za červenec mezi obchodníky.

 

Jak to tedy s Karlem je? Tvrdě vydřený výsledek nebo talent od pánaboha?

Karel vystudoval průmyslovku, konkrétně obor výpočetní systémy. On sám říká, že se při výběru trochu minul a nebyla to dobrá volba. Velmi rád však vzpomíná na svou první naprogramovanou robotickou ruku, která přenášela pingpongové míčky. Poté se rozhodl pokračovat na VOŠ v oboru inženýrské stavby. To ho velmi bavilo a bylo ty vidět na závěrečném hodnocená: Uspěl s vyznamenáním.

 

Jako první pracovní zkušenost Karel vyzkoušel pozici technického specialisty v továrně zpracovávající železné profily. Tam Karel pracoval 4 roky, než přišel impulz v podobě dvou velmi zajímavých knih o investicích (Jedna z nich byla od Daniela Gladiše) a Karel se rozhodl hledat štěstí ve světě vlků z Wall streetu. Byla to drsná zkušenost, které se budu věnovat dále v článku. Karlovi se práce v investicích líbila a baví ho to v podstatě dodnes. Vyzkoušel si pozici tradera, ale i práci s automatickými obchodními systémy. Investicím se Karel věnoval od roku 2007 do roku 2014. Ano, zažil i tu krvavou dobu velké krize, která se investic dotkla asi nejvíce ze všech finančních oblastí. V té době se Karel více poznal a uvědomil si, že jeho silnou stránkou je komunikační talent, kdy s klienty velmi intenzivně mluvil o stavu jejich portfolia a přenesl je přes tento propad tak, že nerealizovali ztrátu.

 

Od roku 2014 Karel působil v Broker Consultingu a byla to jeho první zkušenost s komplexním finančním poradenstvím.

 

“Pamatuji si na svého prvního klienta v Brokerech. Byla to mladá rodina z Prahy. Udělal jsem jim kompletní finanční plán a za 2 hodiny jsem si vydělal 55 tis. Byl jsem nadšený. Bavilo mě to, klientovi jsem pomohl a ještě jsem vydělal krásné peníze”.

 

Zhruba po třech letech s krátkým mezipřistáním v Broker Trustu, kde však neviděl Karel dlouhodobou vizi  přišla otázka od jednoho ředitele pobočky, zda by ho nezajímal nový projekt, Chytrá adresa. Karel je novým informacím hodně otevřený a potkal se tedy s Míšou a Tomášem Nedvědovými “Za což jim tímto velmi děkuju :-)  Zapůsobili na mě hlavně prostory, lidi a fungování CHH a leady, které nazývám "pečený holuby do huby". Necítím tady žádnou zkaženost multivelevu. Za 2be mě zaujal Gregy, věřím jeho projektu karet a klidně si na ně počkám. Hlavně když budou”.

 

Jak těžké pro tebe bylo otevřít pobočku?

“Nijak zvlášť. Bavilo mě to a fungovala podpora a zpětná vazba od 2be a CHH. Měl jsem velkou výhodu, že jsem si s sebou vzal tým zkušených lidí. Jak Monika a Rosťa, tak i později příchozí Milan jsou pro mě profíci, kterých si vážím!"

 

Nyní běží 4 měsíc od oficiálního otevření pobočky. Za minulý měsíc celá pobočka vyprodukovala přes 730 jednotek a Karel neskrývá radost z naplňujícího se plánu a také z toho, že se povedla produkce celé pobočce. “Cítím z týmu, že chodí do kanceláře rádi. Je tu dobrá atmosféra a těším se až se naplno zapojí noví obchodníci”.

 

Jaké produkty tě baví nejvíce?

 

"Investice, které mi zatím od CHH moc nechodí. Mám ale velký objem hypoték a v rámci crossellu pojištění. Snažím se dělat takovou kombinaci, investiční hypotéku. V podstatě mě ale baví všechny produkty. Když se mě Jirka Vlasák ptal jakou chci specializaci, odpověděl jsem: na všechno!”.

 

Máš Karle nějaké konkrétní tipy, které ti v obchodě fungují?

"No v podstatě nemám žádný pevný režim, jak má někdo nastaveno. Za mě je to hlavně o tom, že ta práce mě baví, mám ji rád. Kladu důraz na rychlost - Schůzka, návrh řešení, podpis. Mám konkrétní příklad obchodu z leadu, kdy v pátek jsme se sešli, přes víkend jsem zaslal návrh řešení a v pondělí jsme podepisovali. Původně se klient chtěl sejít až za 14 dní, ale já mu zavolal,s nadšením, že mám pro něj supr řešení a rád bych mu ho představil. Kdybych čekal, klient by vychladl, a kdo ví, jak by to dopadlo.”

 

Co stojím za vítězstvím v soutěži o obchodníka měsíce?

 

“Myslím, že je to hlavně o zaujetí. Já jsem ukecanej a to mi pomáhá. Snažím se uvolnit atmosféru. Během prvních pěti vět zjistím jaký je klient a poté si ho vedu a směřuju tak, aby si vlastně klient odpověděl sám. S klienty hlavně mluvím tak, aby mi rozuměli. Snažím se svůj projev co nejvíce “zlajdštit” (pozn.red. zlidovět) a nepoužívat cizí slova, kterým nemusí rozumět. Na schůzky chodím v uvolněném stylu. Nikdy jsem nechtěl vystupovat jako panák v obleku. Na někoho to může zapůsobit, ale já se snažím sladit s lidmi. Cítí se pak lépe. Když ode mě klient odchází, tak musí přesně vědět, co jsem pro něj schopen udělat”.

 

KARLŮV RECEPT NA ÚSPĚCH

 

1x dávka nadšení že dělám, co mě baví

1x osobní příběh

1x mluvit lidsky a jednoduše. Nepoužívat zbytečně moc odborných výrazů

2x úsměv (minimálně), především u žen

2x pořádný stisk ruky, především u mužů

 

Jaké jsou tvé zdroje klientů?

 

“Hodně mi fungují leady. Mám cca 30-40% z leadu, 30% kontakty z RIQ a zbytek vlastní klienti".

Karel a doporučení od klientů

 

“Myslím si, že je potřeba hodně pracovat s doporučením. Protože je velký rozdíl mezi 2-3 nepříjemnými minutami, kdy si říkám o doporučení oproti 2-3 nepříjemnými hodinami telefonování na studené kontakty. Pro představu mám zdroj, kde jsem se od prvního klienta dostal přes doporučení na dalšího klienta, pak dalšího, až jsem došel k 18-tému. Díky tomu jsem v Broker Consultingu nevolal jediný studený kontakt."

 

Myslíš si, že by každý měl projít Cold callingem?

 

"Já osobně tomu říkám královská disciplína. Když jsem začínal v investicích, tak jsem dostal veřejnou 600x provolanou databázi a začínal jsem se čteným callscriptem. Musel jsem navolat 1000 kontaktů, abych měl deset schůzek a z toho jeden obchod. Chodil jsem z práce a pěkně mě hřálo ucho. Určitě by si to každý měl vyzkoušet, aby si pak dokázal vážit leadu”.

 

Co bys doporučil obchodníkům, kteří by chtěli vyhrát soutěž Obchodníka měsíce?

 

“Poslat rodinu na dovolenou a být měsíc od rána do večera v práci. :-) Volat a být aktivní. Hlavně dávat pozor na takzvanou práci pro práci. Hezky vyplněná smlouva víc peněz nevydělá. Pozor také na prokrastinaci. Sám jsem na sebe naštvaný, když se přichytím, že zrovna nedělám úplně efektivní činnost. V tu chvíli vezmu kontakty a procházím je, abych zjistil komu ještě můžu zavolat. Já osobně pro svou výkonnost používám statistiku a trychtýř, kdy se dá jasně spočítat kolik telefonátů, schůzek a klientů musím udělat, abych si vydělal peníze, které chci. To používám i u svých lidí”.

 

Vím o tobě Karle, že se hodně vzděláváš. Kde bereš informace?

 

“ Když to člověka baví, tak si zdroje vždycky najde. Baví mě investice, kde mám vytipované bloggery. Minimálně doporučuji si každé ráno u kafe projít web patria.cz a zde kouknout na rychlý přehled, zjistit si aktuální kurzy měn, hodnoty světových indexů a základních komodit jako je zlato, stříbro a ropa. Je fajn být v obraze”.

 

Jaké máš vize do budoucna?

 

“Nyní se u nás děje spousta změn. Je mi jasné, že si vše musí sednout a je jasné, že všichni to chceme někam posunout. Za mě je to nyní spíše krátkodobý cíl, aby se lidem v týmu dařilo, vydělali si peníze a spolu s nimi firma. Nyní vyčkávám, jaká bude dlouhodobá strategie firmy a pak se uvidí. Od začátku mám ale jednoduchou vizi. Srovnávat se s těmi nejlepšími pobočkami, Praha, Plzeň”.

 

Jaké máš koníčky?

 

“Investice. Ty mě fakt baví. A abych nebyl pučmeloun, tak hodně sportuju. Plavání, fotbal (FC Sokol Mííísto :-) ), plážový volejbal, tenis, golf a rodina, má drahá a 4,5 letý kluk. Je to borec. Dělá mi fakt radost".

 

Rychlý kvíz:

 

Oblíbený drink?

“Pivo”

 

Oblíbená značka auta?

“pffff...to je mi jedno”

 

Cestovatelský cíl?

 

“Asie...nějaká exotika Peru, Bolívie”

 

 

Karle díky za rozhovor a ať se daří

BODY