Türkova 2319/5b, 149 00 Praha Chodov, Česká republika      

info@2be-group.cz  | 

© 2017 by 2be-group

OBCHODNÍK MĚSÍCE DUBNA

Tetiana Kozar

Specialista Chytré adresy

 

Rozhovor, ze kterého jsem cítil obrovskou pokoru, vděčnost za příležitost pracovat na Chytré adrese a silnou motivaci k překonávání překážek. Tak to bylo interview s Tetianou Kozar, která ještě před pár měsíci byla asistentkou na CHA a v dubnu vyhrála soutěž obchodníka měsíce.

 

Tetiana pochází z větší vesnice Lužany na západní Ukrajině. V současné době to má přesně 1200 km od bytu v Praze ke svému rodnému baráku. Má jednoho sourozence, mladšího bratra. Po základní 9 leté školní docházce začala studovat v 15 letech Vysokou školu technickou zakončenou titulem mladší specialista IT.

 

Na Ukrajině ji nečekala žádná velká perspektiva. Nejlepší pracovní pozice, které by mohla dosáhnout, byla operátor na bankovní přepážce. V 19 letech se Tetiana rozhodla odcestovat i na základě doporučení od své učitelky do České republiky. Rodiče byli rozhodnutím nejdříve velmi zaskočeni, ale nakonec ji podpořili, aby do budoucna nelitovala, že to alespoň nezkusila.

Přesto, že začátek byl dle jejích slov hrozný a hodně se jí stýskalo po domově: “Vůbec jsem nerozuměla. V knížkách a učebnicích je to úplně jiné než v reálu. Prostě jsem se dorozumívala rukama nohama”, tak nastoupila na Evropskou otevřenou akademii ekonomiky a politiky, kde po 4 měsících začala během studia také pracovat jako metodička studijního programu. Během této doby se podílela na vytvoření online vzdělávacího systému Moodle, který používají na vysokých školách dodnes. Byla to velmi náročná práce. Tetiana pracovala 7 dní v týdnu od 8 od rána do 11 do večera a na nic jiného nezbýval čas. Po čase se rozhodla studia i práci na akademii zanechat.

 

Během roku vyzkoušela mnoho profesí a nakonec se jako supervizor v hotelu seznámila se svým současným manželem. Rok spolu podnikali. Měli agenturu na zprostředkování zaměstnání cizincům, což šlo velmi 

 

dobře vzhledem k faktu, že v nejlepším období zaměstnávali několik stovek pracovníků. Po krizi v roce 2009 se však změnila legislativa a celý byznys museli ukončit. Vypadá to, že tato zkušenost jejich vztah jen posílila, protože se s přítelem vzali a do roka se narodil syn Valentýn. Zdálo by se to jako idylické období, kdyby Tetianě nezrušili vízum a ona se nemusela s malým Valentýnem vrátit zpět na Ukrajinu. Takto odloučeni museli žít s manželem 2,5 roku. 

VSUVKA: Do našeho rozhovoru přichází Honza Gregor a gratuluje Táně :-)

 

Po 2,5 letech dostala Tetiana opět vízum a vrátila se i se synem zpět do ČR. To byl rok 2014 a s manželem se rozhodli vzít si hypotéku, což odstartovalo Táninu kariéru ve financích. Jejím tehdejším hypotečním poradcem byla Aneta Klečková, která ji po několika schůzkách nabídla práci. Papírování a práce s čísly se Táně líbila od začátku. Věděla, že to bude těžký naučit se produkty a pořádně česky, ale i díky podpoře manžela do toho šla a dle jejích slov nikdy nepochybovala a ani nepřemýšlela nad tím, že by někdy skončila.

 

Jak jsi Táňo získávala klienty ze začátku?

 

"Ze začátku jsem zkoušela kamarády, aby alespoň vyzkoušeli produkt. Aneta mi dohazovala malé obchody na majetek a povinné ručení, abych se to naučila. První kalkulaci na povinné ručení jsem zpracovávala do 3 do rána a psala na Facebook Anetě, která mi trpělivě odpovídala i takto pozdě večer. Prvního svého klienta jsem uzavřela po roce".

 

Během této doby pracovala ještě jako účetní, ale tato práce jí nevyhovovala, protože to byl příliš velký stereotyp a Táňa chtěla pracovat na volné noze a zodpovídat si za svůj výsledek sama.

 

Jaké bylo seznámení s Chytrou adresou?

 

"Seznámení s Honzou Gregorem a novými kancelářemi bylo šílený (v dobrém slova smyslu, dodává). Bylo to Wooow, že tady vůbec můžu pracovat. Obdivuji Honzu. Když jsem byla na jeho workshopu, tak jsem byla úplně paf. Vyprávěla jsem o tom doma, kamarádům, všem. Vzala bych tam všechny. Když to ze začátku nejde a bála jsem se klientů, Vás, styděla jsem se zavolat do banky, tak po tom workshopu se to hodně změnilo (pozn. pro připomenutí naleznete výtah z workshopu ZDE). Jsem moc ráda, že můžu pracovat s Vámi, kde je každý nějaká osobnost. Já taková nejsem a tak se Vás snažím alespoň dotáhnout. Na Chytré adrese se mi líbí hlavně propojení online a offline. Lidi mohou přijít do pěkného prostředí a mně se s nimi dobře komunikuje. V současné době mám kontakty pouze z Honzova klienta".

 

Co tě na práci baví?

"Hlavně kolektiv, cítím se tu v pohodě. Všichni jsou pozitivní. I když se nedařilo, že jsem měla dva, tři body, ale stejně jsem se cítila dobře".

 

Které produkty tě nejvíce baví?

 

"Nejvíce mě baví dělat hypotéky. Zjišťovat  a vyjednávat sazbu a podmínky. Tolik mě nebaví ŽP, protože to až zase tak moc neumím. Zatím po večerech čtu pojistné podmínky".

 

Jaké jsou tři věci, které ti pomohly ve výborném obchodním výsledku?

 

  1. "Aneta. Hodně mi pomáhala a tento měsíc mi pomohla dobrou radou s jedním velkým obchodem.

  2. Změnila jsem přístup k obchodu. Mám větší tah na branku. Už na první schůzce mám připravené řešení a natvrdo se zeptám, zda se to klientovi líbí a pokud ano, podepisuji. Neprojde to sice  u každého klienta, ale to už dokážu vycítit.

  3. Третю річ мені Тетяна на сказала, тому що вже небуло часу. Вибачаюся, з'ясую в наступний раз :-)

"

Jaké máš ambice v rámci své práce?

 

"Nemám žádné zvláštní ambice. Můj cíl jsem si splnila. A to je to, abych se dostala alespoň na úroveň některých kolegů a mohla tady pracovat. Cítím se sebevědomější a nebojím se klientů".

 

Řešila jsi někdy problém s přízvukem?

"Zatím jsem nenarazila na žádný problém kvůli mému přízvuku. Lidi mi rozumí a zatím s tím nemám problém. Hodně klientů se ptá, odkud jsem, ale nikdo s tím nemá problém".

 

Jaké máš koníčky?

 

"Žádné nemám, nestíhám. Tady jsem finanční poradce a doma matka od rodiny. Dokud nebyl syn, tak jsme hodně cestovali v autě, Rakousko, Paříž. Se synem nebyl už tolik čas. Ráda bych si zašla na nějaký pořádný horor. Zatím chodím jen na samé pohádky se synem. Doma jsem spíše pasivní a starám se hlavně o to, aby fungovala domácnost. Občas čtu knížky kvůli češtině. Mám ráda horory a historické romány".

 

Co je odměnou za úspěch? Půjdeš si koupit něco hezkého?

 

"Nijak to neslavím. Mám z toho radost a řeknu to všem. Kolegům, doma."

 

Tetiano, na začátku jsi mi říkala, že chceš mluvit o kolezích (Vašek a David). 

 

"Ano, kluci mi moc pomáhají. V produktech i morálně. Když se cítím na dně, tak mi pomohou. Podporujeme se navzájem. Necítím tu žádný nátlak. Mám na své kolegy 1000 otázek denně a vždy od nich dostanu odpověď a pomůžou. Máme skvělý kolektiv. To jsem ještě nezažila, i když jsem měnila práce jako ponožky. Jsem za tu práci tady moc vděčná a moc se mi tu líbí".

 

Kdybych se chtěl zlepšit jako poradce, na co bych se měl zaměřit? Hodně u tebe cítím vytrvalost a překonávání překážek.

"To asi ta rodina. To mi pomáhá. Když se o ni musíš starat, tak víš, že prostě musíš vše stihnout, protože já jsem za to zodpovědná, ať se stane cokoliv. To mi hodně pomohlo, když jsem řešila problém s úvěrem, tak jsem se nebála vzít telefon a probrat s klientem rovnou, jak to je. Klient pořád věděl průběh i když to nebylo vždy příjemné. Vždy chci, aby klient cítil, že jsem kamarád. Že jsem normální člověk a řešíme stejné věci. Klienti čekají, že tu budeme mluvit jako v bance. Tady s ním můžu mluvit lidsky, kamarádsky a předat mu info polopatě. Nejde to s každým, ale takový mám přístup".

 

Je něco co ti na CHA chybí?

 

"NIC. To je moje nejlepší práce, kterou jsem měla. Život mi nadělil tři fakt velký příležitosti a tuhle si už nenechám ***** ujít. Tady se budu držet zubama. To se nestává moc často, mít takové velké příležitosti".

BODY